BEACHHANDBALL SE POMALU ROZVÍJÍ I V ČR A PORUBA U TOHO NECHYBÍ

Petra Vavříková/ 7 února, 2022/ Aktuality, Aktuality, Aktuality, Aktuality, Aktuality, Mladší dorostenky, Mladší žačky, Starší dorostenky, Starší žačky/ 0 comments

Plážová házená dostává stále více prostoru v ČR. Je to velmi atraktivní plážový sport, který už ve světě léta funguje na nejvyšší úrovni, což znamená Mistrovství světa, Evropy, turnaje EBT (tzv.Liga Mistrů) a to jak v seniorských, tak juniorských a dorosteneckých kategoriích. V České republice do nedávna byl sportem ryze rekreačním a házenkáři si tak zpestřovali závěr sezóny. V posledních několika málo letech se ale plážové házené blýská na lepší časy. Pořádají se turnaje pro mládež a připravují se také reprezentační družstva. První českou vlaštovkou byla vloni účast juniorského chlapeckého týmu na ME kategorie U17, který se konal ve Varně, kde tým zaznamenal velmi dobrý výsledek a jejich výkony zaregistrovaly i přední beachhandballové bašty.

Sokol Poruba u rozvoje plážové házené nechybí. Jak vypadá situace kolem beachhandballu teď, jsme se zeptali trenérky mladších žaček Petry Vavříkové, která je členkou Komise pro alternativní druhy házené a zároveň součástí realizačního týmu připravovaného dorosteneckého družstva ČR U16.

„Nyní se pod vedením Komise pro alternativní druhy házené připravují čtyři reprezentační družstva, dvě dorostenecká a to kategorie U16, dívčí a chlapecké a pak dva týmy ženské a mužské kategorie. Cílem přípravy těchto týmů by měla být účast na ME U16 a kvalifikace na Euro 2023 pro seniorské týmy v červenci v Moskvě. Zatím je účast v jednání a rozhodne o tom Exekutiva ČSH. I přes prozatimní nejistotu účasti se všechna družstva pečlivě vybírají a v rámci možností se připravují, aby případně důstojně reprezentovala ČR.“

To zní velmi zajímavě. Jak se tedy tato družstva vybírají?

„Hráčky a samozřejmě i hráči se vybírají přednostně z družstev, která se dosud o plážovou házenou zajímala, jejich trenéři a trenérky v minulosti plážovku hráli a s dětmi a mládeží objížděli turnaje v Praze, Mostě, Pardubicích apod. Samozřejmě kontaktujeme i další týmy, které mají zájem, abychom měli možnost poskládat dost široký kádr a pracovat s ním. Samozřejmě musím zmínit, že pro nás všechny je stále prioritou klasická házená, její soutěže a reprezentace a s výběrem hráček spolupracujeme s trenéry „indoorových“ reprezentací.“

Jak jsou na tom hráčky Poruby? Mají šanci se do výběrů probojovat?

„Šanci určitě mají, na turnaje jezdíme už od mladších žaček a záleží jak na samotných hráčkách, tak také ještě, jak jsem říkala, na nominaci do mládežnických reprezentací. Stále jsme ve fázi výběru a zkoušení hráček v obou kategoriích.“

Nedávno proběhl v Praze už několikátý ročník mládežnického turnaje Prague open beach handball, kterého se zúčastnila naše družstva. Kolik jich bylo?

„Bohužel vzhledem k aktuální situaci kolem Covidu se turnaje zúčastnila asi polovina přihlášených hráček. Nakonec do Prahy odjelo jedno družstvo mladších žaček, které hrálo plážovku poprvé v životě a moc je to bavilo. Druhé družstvo bylo složeno ze starších žaček a dorostenek, které doplnilo pár hráček z Ivančic, které neposkládalo samostatné družstvo. Turnaje se zúčastnilo i výběrové družstvo ČR U16, do kterého jsme s realizačním týmem nominovali tři porubské hráčky, ale z karanténních důvodů nakonec odjely jen dvě. Ve výběru seniorském pak byla ještě hráčka Bohumína Adéla Mucková, která v Porubě hostuje (rozhovor s ní si můžete přečíst na webu MSKhandball). To ale nebylo z Poruby všechno. Na turnaj v roli rozhodčí už poněkolikáté odjela Klára Jandačová, která měla možnost si zapískat utkání seniorských týmů v rámci EBT turnaje. Pak také do Prahy odjelo pět dorostenek, které pomáhaly organizátorům se zajištěním turnaje, což se velmi cení.“

 

Jednou z nominovaných hráček do výběrového družstva U16 byla také Markéta Ustrnulová, kterou jsme malinko vyzpovídali.

Markét, po účasti na kempu v Nymburku jsi byla také ve výběru plážovky, měla jsi náročný program. Jak se to všechno dá stíhat, když do toho všeho ještě děláš atletiku?

„Říká se, že když se chce, všechno jde. Oba sporty mě moc baví. I když samozřejmě není někdy v mých silách stihnout úplně každý trénink. Ale plážovka mě moc baví, takže jsem moc ráda, že jsem se do výběru dostala.“

Jak dlouho už plážovku hraješ a jak rychle ses naučila „otočku“?

„Plážovku hraju už od mladších žaček, takže asi tři roky, kdy jsme byli na turnaji v Praze v zimě úplně poprvé. Hned mě to hodně bavilo. Čím víc jsem dělala otoček, tím víc mi to šlo. Ale ne vždy se samozřejmě otočka povede.“

Co tě na plážovce baví nejvíc?

„Na plážovce mě kromě samotné hry baví trávit čas s kamarády při sportu a hudbě. Je to velmi zábavný sport, při kterém se rozhodně člověk nenudí. Je to někdy hodně napínavé, ale zároveň si to i užívám. To k tomu přeci patří.“

Teď sis dvakrát vyzkoušela hrát s holkama z jiných týmů, v Nymburku a v Praze. Jak vnímáš, že je to jiné než hrát ve svém týmu?

„Samozřejmě, že je to jiné. Ale ráda poznávám nové lidi. Všechny holky jsou super a každá je výjimečná. Moc ráda s nimi trávím čas. A budu ráda za každou další, kterou díky házené a plážovce poznám (úsměv).“

Trochu odbočíme, jaké to je, mít doma oba rodiče trenéry? (Alena Humlová-dorostenky a Radan Ustrnul-starší žačky).

„Má to své výhody i nevýhody (úsměv). Hodně trenérů mě zná jako dceru Alenky. Jinak u nás doma věčně v televizi běží házená. Oba rodiče to komentují, takže je to velmi zábavné je pozorovat, jak každý z nich vidí tu stejnou situaci jinak (smích).“

Nesmíme zapomenou zmínit úspěch všech týmů na turnaji v Praze. Mladší žačky a reprezentační výběr obsadili 3.místo, společný tým Poruby a Ivančic pak skončily na 2.místě. Všem našim hráčkám děkujeme za skvělou reprezentaci Poruby a přejeme mnoho úspěchů s plážovou házenou.

 

Děkujeme oběma zpovídaným za rozhovor.

Share this Post

Leave a Comment