TALENTOVANÉ HRÁČKY PORUBY V REPREZENTAČNÍCH TÝMECH

Petra Vavříková/ 3 srpna, 2023/ Aktuality/ 0 comments

Náš oddíl házené se dlouhodobě stará o výchovu talentovaných hráček a také úzce spolupracuje s okolními kluby. Společným výsledkem je pak zařazení hráček do mládežnických reprezentací.

Na začátku července tak odjely do Rumunska na Mistrovství Evropy juniorek čtyři hráčky Sokola Poruba – Karolína Rajová, Kristina Rajová, Klára Ulmanová a Patricie Wizurová. Poslední jmenovaná je odchovankyní Sokola Karviná, klubu, který se dlouhodobě skvěle věnuje mládežnické dívčí házené. Rozhovor s našimi reprezentantkami naleznete ZDE. Rozhovor s dvojčaty Rajovými v Deník.cz pak najdete ZDE

 

Z Karviné pochází také další hráčka, která přestoupila nedávno do Poruby, talentovaná dorostenka Nafissatou Mbaye. Ta se letos zúčastnila hned dvou reprezentačních akcí. Mistrovství Evropy v plážové házené dívek do 17 let v tureckém Izmiru a akce EYOF – Evropské mládežnické olympiády ve slovinském Mariboru, kde házená nemohla chybět. Vyzpovídali jsme Nafi, střelkyni 13 branek na EYOF a nejlepší střelkyně beachhandballového týmu se 76 body, jaké má dojmy z obou akcí.

Nafi, nejprve k nedávno skončenému EYOF, jaká byla atmosféra, přece jen je to taková „malá Olympiáda“?

„Atmosféra byla skvělá, být pohromadě s tolika sportovci, každý z jiné země a jiného sportu. Když jsme měli volno, fandili jsme našim sportovcům v jiných disciplínách, já osobně jsem viděla třeba judo, tenis nebo závodit naše atlety.“

Jaký byl samotný turnaj v házené, kolik bylo týmů, jak hodnotíš vaše utkání?

„Celkem bylo v turnaji 8 týmů a základní skupiny tak byly dvě. Utkání ve skupině se nám nevydařila, dělaly jsme spousty chyb, ale takové těžké zápasy nás posouvají dále, takže jsme nevěšely hlavy a do dalšího utkání o konečné umístění s Norkami jsme šly zase naplno. V tomto utkání jsme zabojovaly a urvaly naše první dva body. Poslední utkání jsme bohužel těsně prohrály a skončily tak na 6.místě.“

Co ty, tvá úloha v týmu a jak se ti dařilo?  

„Každým zápasem jsme se společně posouvaly dál a naše souhra byla lepší. Hrála jsem na střední spojce a se svým výkonem jsem spokojena. Samozřejmě chyby tam byly, ale z těch jsem se ponaučila. Také jsem vděčná, že jsem se Olympiády mohla zúčastnit a nasbírat tolik herních zkušeností a zážitků.“

Teď k plážové házené, jak hodnotíš 13.místo z Izmiru? Stejně jako vloni na Euru U16 jsi byla opět nejlepší střelkyní týmu.

„Myslím, že jsme měly na to, umístit se lépe a to i přesto, že v porovnání s některými soupeři byl vidět rozdíl v herních zkušenostech. Ve většině utkání nás dělil malý kousek od vítězství a lepšího konečného umístění, což byla velká škoda. Být nejlepší střelkyní je fajn a jsem ráda, že jsem týmu pomohla, co to šlo.“

Jak hodnotíš své první zahraniční reprezentační akce a samotné země?

„Mimo hru jsem díky tomu navštívila dvě rozdílné země, kultury a poznala nové lidi. Cestování je někdy náročné, ale nic nezvládnutelného. Organizace se mi na obou akcích líbila a mohu jen zopakovat, jak ráda jsem, že jsem se mohla obou akcí zúčastnit a reprezentovat ČR.“

Další talentovanou hráčkou Poruby je Markéta Ustrnulová, dorostenka, která kromě házené zvládá také skvěle atletiku. A aby toho neměla málo, udělala si také kurz rozhodčí a to jak v klasické házené, tak v té plážové. Rozhovor s Markétou najdete na webu MSKSH ZDE

V minulé sezóně byla oporou starších žaček další talentovaná házenkářka Eliška Kavuloková, která byla mimo porubský tým oporou také výběru MS kraje a zúčastnila se Kempu házenkářských nadějí v Nymburku. Bohužel se na turnaji výběrů krajů na konci června zranila a nyní rehabilituje, aby se mohla co nejdříve zapojit do přípravy s dorostenkami. Rozhovor s Eliškou najdete také na webu MSKSH ZDE

Těšíme se na další mladé naděje a budeme rádi za nové přírůstky do naší házenkářské rodiny. NÁBOR

Foto: ČSH, Štěpánka Czyžová a archiv Sokol Poruba.

Share this Post

Leave a Comment