PORUBSKÁ STOPA NA MISTROVSTVÍ SVĚTA DOROSTENEK V ČÍNĚ
Nová sezóna nezadržitelně klepe na dveře a naše týmy mají za sebou náročnou letní přípravu. Všechny týmy využily k soustředění skvělé zázemí v Zubří a už se malé i velké házenkářky těší na svá první soutěžní utkání. Ostré zápasy si vyzkoušely mladší žačky na turnaji v Kuřimi, kde braly malý pohár pro vítěze Finále B – skončily 9. z 24. dívčích týmů Česka, Slovenska a Rakouska. Mladší i starší dorostenky odehrály své turnaje v Otrokovicích a oba týmy braly medaile. Mladší na jednodenním turnaji vybojovaly 2.místo a starší na třídenním turnaji dorostenek a žen skončily po skvělých výkonech na 3.místě. Na obou turnajích byly naše hráčky oceněny také v jednotlivcích. Z mladších dorostenek byla vyhlášena nejlepší brankářkou Julie Wysogladová a ze starších pak Nafissatou Mbaye jako nejlepší hráčka.
My se ale ještě vrátíme k jednomu velkému úspěchu. V srpnu vybojovala česká dorostenecká reprezentace skvělý výsledek na Mistrovství světa v Číně, když se ji povedlo uhrát historicky nejlepší výsledek a to 9.místo. Na MS nechyběla porubská stopa a to pivotmanka Eliška Škárková. Vyzpovídali jsme ji před začátkem sezóny, aby nám pověděla, jak bylo V Číně.
Eliško, nedávno ses vrátila z MS dorostenek v Číně, kde jste vybojovaly úžasné 9.místo. Co tě napadne jako první, když to opět slyšíš?
„Mám samozřejmě velikou radost, že jsem mohla být součástí tohoto mistrovství, které mi přineslo mnoho nových zkušeností a kde se nám podařilo vybojovat krásné 9. místo. Když to opět slyším, jako první si vzpomenu na velikou euforii, kterou jsme s týmem prožili.“
Ty sama ses k týmu připojila až v posledním asi půlroce (jestli se nepletu) přípravy na MS. Jak tě tým přijal a jak ses v týmu cítila?
„Od začátku jsem se v týmu cítila vítaná, přestože jsem se k přípravě připojila později, holky mi hned od začátku velmi pomáhaly a přijaly mě mezi sebe.“
Čína je přece jen exotická země, z čeho jsi měla největší obavy a na co ses naopak těšila? Přibliž nám prosím také, v jakém městě a v jaké části Číny jste vlastně byli?
„Největší obavy jsem měla z dlouhého letu, který trval téměř 11 hodin a nejvíce jsem se těšila na poznávání nové kultury. Po celou dobu mistrovství jsme byli ubytováni ve městě Čchu-čou, které leží v provincii An-chuej. Zápasy probíhaly v nedaleko vzdálené hale, ve které se konaly i Olympijské hry.“
Jaký byl váš neházenkářský program? Stihli jste vidět něco jiného, než halu a hotel?
„Nejvíce času jsme strávili na hale a v hotelu, ale měli jsme i možnost se několikrát podívat do místního nákupního centra. Dále si pro nás organizátoři turnaje připravili prohlídku historických památek.“
Teď už k házené a tobě. Jak bys zhodnotila svůj výkon a také odehraný čas, počet gólů?
„S odehraným časem jsem nadmíru spokojená a myslím, že většinu brankových situací jsem naplno využila, myslím, že jsem dala pět branek. Svůj výkon považuji za dobrý, ale určitě je místo pro zlepšení a vím o věcech, na kterých bych měla ještě zapracovat.“
Soupeře jste měli z různých koutů. Jak odlišná je házená třeba v Guinei, Brazílii, na Islandu nebo ve Španělsku? Který styl vám vyhovoval nejvíc?
„Řekla bych, že ve většině evropských států je styl házené velmi podobný tomu našemu, a proto nám také nejvíce vyhovoval. Zápasy s týmy jako byla například Guinea pro nás byly novinkou a měli jsme tak možnost poznat i trochu odlišný styl házené.“
Co bys doporučila malým házenkářkám, kdyby se chtěli také probojovat do reprezentace, co je podle tebe nejdůležitější?
„Nejdůležitější určitě je, aby je házená bavila a naplňovala. Sport není vždy jednoduchý, proto je potřeba velké odhodlání a hlavně se v těžkých chvílích hned nevzdávat.“
Děkujeme a přejeme tobě i všem našim házenkářkám úspěšnou sezónu.
Podrobnější informace k MS najdete ZDE
Foto: ČSH a archiv hráčky.